Wypadanie włosów – przyczyny i objawy towarzyszące

Wypadające włosy, zwłaszcza u kobiet, to problem nie tylko natury zdrowotnej, ale również – a często nawet przede wszystkim – estetycznej. Przerzedzenie się kosmyków, w najgorszym przypadku – powolne odsłanianie się skóry głowy, negatywnie wpływa na samopoczucie i często prowadzi do zwiększenia poziomu stresu, a w efekcie – do jeszcze bardziej intensywnego wypadania włosów. Przyczyny takiego zjawiska mogą być różne…

Wśród tych najpopularniejszych są: niewłaściwa pielęgnacja włosów, zła dieta, choroby skóry głowy i wahania hormonalne (łysienie androgenowe).

  • Niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja oraz agresywne zabiegi chemiczne. Bardzo często włosy wypadają w wyniku stosowania silnie działających farb oraz rozjaśniaczy, naruszających strukturę skóry głowy, a także na skutek zabiegów trwałej ondulacji. Mieszki włosowe osłabiają się również w przypadku intensywnego i częstego czesania (czy wręcz „szarpania” włosów), a same kosmyki ulegają zniszczeniom pod wpływem działania gorącego powietrza z suszarki czy częstego używania lokówki albo prostownicy do włosów. Aby zniwelować wypadanie włosów u kobiet, należy ograniczyć przede wszystkim liczbę i intensywność tego rodzaju zabiegów. Częste powody wypadania włosów to także nieodpowiednio dobrane kosmetyki – należy pamiętać o tym, że szampon dostosowuje się do stanu skóry głowy, natomiast maski i odżywki – do kondycji włosów na długości.
  • Dieta uboga w witaminy i mikroelementy oraz silny i / lub długotrwały stres. Nagłe wypadanie włosów może być spowodowane także reakcją organizmu na stresowe sytuacje, które często objawiają się łysieniem plackowatym. Na porost włosów negatywnie wpływają również niedobory witamin i mikroelementów w organizmie. Aby je uzupełnić, należy wzbogacić dietę w zdrowe tłuszcze, których źródłem są między innymi tłuste ryby, orzechy czy awokado, w witaminy (które można znaleźć na przykład w owocach) oraz w żelazo (którego świetnym źródłem są z kolei zielone warzywa liściaste).
  • Choroby skóry głowy. Przyczyny wypadania włosów są ściśle powiązane z kondycją skóry głowy. Mieszki włosowe osłabiają się, gdy skóra nadmiernie się przetłuszcza lub łuszczy (na przykład w wyniku atopowego zapalenia skóry), a także wtedy, gdy powstaje łupież (jego resztki mogą zatykać pory skóry oraz ujścia mieszków włosowych).
  • Łysienie androgenowe. Powody wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, mogą być związane z niewłaściwą gospodarką hormonalną – w tym z nadprodukcją męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. W wyniku tej sytuacji u mężczyzn powstają zakola, a u kobiet poszerza się przedziałek, odsłaniając stopniowo skórę głowy.

Domowe i farmakologiczne sposoby na wypadanie włosów

Różnorakie przyczyny wypadania włosów u kobiet i u mężczyzn wymagają odmiennych metod leczenia. Jeśli przerzedzenie kosmyków spowodowane jest wcześniej wspomnianymi, inwazyjnymi zabiegami, należy ograniczyć ich liczbę bądź nawet całkowicie z nich zrezygnować. Co prawda, zniszczone końcówki nie scalą się już, ale zapobiegnie to dalszym zniszczeniom oraz wypadaniu kolejnych włosów. Warto również pomyśleć o urozmaiceniu diety wartościowymi składnikami odżywczymi, a nawet o suplementacji (na porost włosów świetnie wpływają drożdże czy skrzyp polny, przyjmowany w tabletkach lub w postaci naparu). Pomocne okazuje się również ograniczenie (o ile to możliwe) sytuacji stresowych, a niekiedy nawet wizyta u terapeuty, którego rady pomagają zredukować negatywne, fizjologiczne skutki długotrwałego oddziaływania stresu.

Jeśli jednak problem postępuje, a pacjent nie wie, dlaczego wypadają włosy, musi koniecznie udać się do specjalisty – najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a później – do dermatologa, który zbada skórę głowy oraz do endokrynologa, w celu skontrolowania prawidłowości poziomu hormonów w organizmie. Dermatolog, w przypadku zdiagnozowania problemów ze skórą głowy, prawdopodobnie zaleci kurację bazującą na farmaceutykach podawanych doustnie lub aplikowanych bezpośrednio na skórę, co na wypadanie włosów związane z łupieżem bądź AZS (atopowe zapalenie skóry) będzie najlepszym wyjściem. Z kolei w przypadku łysienia androgenowego terapia może opierać się na preparatach z zawartością minoksydylu – substancji czynnej pobudzającej mieszki włosowe do właściwej pracy.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.