Wypadanie włosów na tle androgenowym – u kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe to dość powszechne schorzenie, na które cierpi nawet do 80% mężczyzn oraz 30 do 50% kobiet rasy białej. Jest ono określane również jako łysienie hormonalne – ze względu na fakt, że podłożem jego występowania jest nadprodukcja męskich hormonów płciowych – androgenów, a także nadwrażliwość organizmu na te właśnie hormony. Taka sytuacja doprowadza do upośledzenia funkcjonowania mieszków włosowych, a w konsekwencji – do nadmiernego wypadania włosów.

Łysienie androgenowe – przyczyny zjawiska

Oprócz nadprodukcji męskich hormonów płciowych, łysienie na tle androgenowym u kobiet może być powodowane także różnorakimi schorzeniami, których przebieg ściśle powiązany jest z nieprawidłowościami występującymi w zakresie poziomu innych hormonów w organizmie. Przykłady chorób, które powodują androgeniczne wypadanie włosów, to między innymi zespół wielotorbielowych jajników, guzy umiejscowione w nadnerczach bądź jajnikach, zespół Cushinga czy wrodzony przerost nadnerczy.

Łysienie androgenowe – objawy schorzenia

Objawy schorzenia wyglądają nieco inaczej u mężczyzn niż u kobiet. Androgenowe wypadanie włosów u panów wiąże się z powstawaniem charakterystycznych zakoli (przerzedzone włosy z przodu głowy) oraz ze znaczącym ubytkiem kosmyków w okolicach potylicy (łysienie na czubku głowy). Z kolei u kobiet linia wypadania włosów jest zupełnie inna – przerzedzenie daje się zauważyć na początku w okolicach przedziałka, który cały czas się poszerza, odsłaniając coraz bardziej skórę głowy. Z tego względu łysienie androgenowe żeńskie określane jest jako „rozlewane” wypadanie włosów. W ocenie postępowania łysienia androgenowego typu kobiecego pomocna jest skala Ludwiga, określająca stopień rozwoju i postępowania schorzenia, gdzie oznaczenie I-1 wskazuje na lekkie ubytki kosmyków w przedziałku, a III – całkowity brak włosów w okolicy środka głowy.

Łysienie androgenowe – leczenie farmakologiczne

Łysienie androgenowe typu kobiecego i męskiego leczy się zazwyczaj farmakologicznie, dostępnymi bez recepty preparatami z zawartością minoksydylu. Jest to substancja czynna, która zwiększa ukrwienie skóry głowy, tym samym pobudzając mieszki włosowe do pracy i przywracając właściwy cykl wzrostu włosa (ponieważ w przypadku łysienia androgenowego cykl ten jest skrócony – dlatego kosmyki wypadają szybciej). Preparaty na łysienie androgenowe zazwyczaj mają formę płynu, który wciera się w skórę głowy. Stężenie minoksydylu wynosi w nich 2% lub 5%, przy czym w leczeniu kobiet stosuje się optymalne – niższe stężenie, wykazujące dużą skuteczność przy zachowaniu bezpieczeństwa dla skóry. Przeważnie kuracja trwa około roku – a już po pierwszych kilku tygodniach pacjenci obserwują u siebie zahamowanie wypadania, następnie odrost krótkich, delikatnych włosków, a po kilkunastu miesiącach regularnego stosowania preparatu – powrót do stanu sprzed choroby. Łysienie androgenowe u kobiet, jak i u mężczyzn można więc leczyć nieinwazyjną, wygodną metodą w domowym zaciszu.

Co na łysienie androgenowe można stosować oprócz preparatu z minoksydylem? Jako kurację uzupełniającą, lekarze polecają szampony i odżywki z dodatkiem wyciągów roślinnych, stymulujących właściwą pracę mieszków włosowych (żeń-szeń, skrzyp polny, czarna rzepa), a także suplementy diety wzmacniające włosy niejako „od środka” (z zawartością chromu, cynku, magnezu). Ze względu na złożoność schorzenia oraz stosunkowo długi proces leczenia, łysienie androgenowe zawsze powinno być diagnozowane przez lekarza, a terapia dobierana na podstawie szczegółowych wyników badań.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.