Pielęgnacja włosów wypadających

Włosy i paznokcie jako ostanie części ciała są zaopatrywane w ważne dla organizmu witaminy oraz minerały. Dlatego ich obserwacja może pomóc w zdiagnozowaniu niedoborów. Z pewnością niepokojące powinno być nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Ustalenie przyczyn wypadania włosów nie jest proste. Wszystko dlatego, że włosy mogą wypadać z wielu powodów. Najczęściej bardzo wypadające włosy są efektem błędów popełnianych przy ich pielęgnacji. Zdarza się, że kobiety chcąc uzyskać piękną i modną fryzurę, wręcz maltretują swoje włosy, choćby przez wykorzystanie lokówek, prostownic czy suszenia ich pod strumieniem gorącego powietrza. Sprawia to, że włosy są niestabilne i zaczynają wypadać. Podobny efekt dać mogą niszczące włosy agresywne farby.

To jednak nie wszystko, ponieważ przyczyną takiego stanu mogą być również zaburzenia gospodarki hormonalnej. Te wynikać mogą z różnych przypadłości, tak tych naturalnych, jak i związanych z przyjmowaniem silnych leków.

Inne przyczyny wypadania włosów to stres czy nieodpowiednia dieta. Niezdrowe i nieregularne posiłki czy brak ważnych dla organizmu substancji odżywczych, a między innymi białka czy żelaza również odbijają się na kondycji włosów.

Androgenowe wypadanie włosów

Wymienione wyżej przyczyny wypadania włosów można wyeliminować. Najczęstszy powód wypadania włosów jest jednak o wiele poważniejszy i zrobić można z nim niewiele. Okazuje się, że aż 40 proc. kobiet (70 proc. mężczyzn) zmaga się z tak zwanym łysieniem androgenowym lub androgenicznym. Jest to choroba dziedziczna i wynika z nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów.

O ile u mężczyzn łysienie rozpoczyna się od powstania zakoli na skroniach i tworzenia się łysiny na czubku głowy, o tyle u kobiet wygląda zupełnie inaczej. W ich przypadku włosy się przerzedzają na szczycie głowy.

Jako że przyczyn powstania tego problemu jest wiele, warto zgłosić się do specjalisty i wykonać badania na wypadanie włosów.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Co jest dobre na wypadanie włosów? Kobieta, która zaobserwuje u siebie takie problemy, powinna zacząć działać jak najszybciej. Na pewno warto zmienić swoją dietę. Bardzo możliwe, że w spożywanych posiłkach brakuje ważnych dla organizmu składników odżywczych, a w tym minerałów czy witamin. Jeśli nie ma możliwości, aby ich odpowiednią ilość dostarczyć wraz z dietą, postawić należy na suplementy.

Zmianie ulec musi także sposób pielęgnacji włosów. Stosować należy płukanki i wcierki. Wzmocnienie włosów możliwe jest także przez oczyszczenie skóry głowy i jej stymulację. Tu pomogą nawet proste domowe płukanki z roztworu octu jabłkowego czy napary z zielonej herbaty. Odejść trzeba też od częstej stylizacji, rezygnując przede wszystkim z suszarki oraz prostownicy. Ponadto odstawić wypada agresywne kosmetyki, które utrwalając fryzurę, negatywnie działają na włosy i je osłabiają. Stosować należy je więc ostrożnie i rzadko, aby włosy miały czas na regenerację. W końcu pomóc mogą specjalne lotiony i ampułki przeciw wypadaniu włosów, które pobudzają krążenie w mieszkach włosowych i wzmacniają ich cebulki.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.